

Willem Schinkel (1976) is als socioloog verbonden aan de Erasmus Universiteit Rotterdam.
Meer over Willem SchinkelDe hamsteraar
Kritiek van het logistiek kapitalisme
Samenvatting
Tijdens pandemieën, stormen en andere crises kunnen de supermarktschappen plots leeg zijn: er wordt gehamsterd. Moeten we het hamsteren veroordelen of kunnen de paniekaankopen van de hamsteraar ons iets leren over het zogeheten logistiek kapitalisme?
In het logistiek kapitalisme worden levensmiddelen volgens het just in time-principe op het laatste moment geproduceerd en gedistribueerd. Dat zou ‘efficiënt’ zijn, maar het is vooral een manier om schaarste te laten heersen en de 1% zich te laten verrijken. En het is levensgevaarlijk. Tijdens de COVID-19 crisis, toen tekorten aan bedden, medicijnen en gezichtsmaskers ontstonden, bleek: aan efficiëntie gaan we dood.
In 'De hamsteraar' beschrijft Willem Schinkel hoe ook het banale hamsteren van toiletpapier een aanzet kan bieden tot een andere manier van leven. Via de geschiedenis van het hamsteren en de ideologische valkuilen van de burgerlijke veroordeling van hamsteraars, laat hij zien hoe de hamsteraar zand in de raderen van het logistiek kapitalisme strooit. En hoe een just in time-logistiek een op schaarste gebaseerde economie kunstmatig in stand houdt.
'De hamsteraar' is niet alleen een onderzoek naar de mogelijkheidsvoorwaarden van het logistiek kapitalisme; het levert ook materiaal voor de te komen destructie daarvan.
Trefwoorden
logistiek kapitalisme kapitalisme hamsteren schaarste just-in-time systeemkritiek filosofie economie crisiseconomie ongelijkheid covid-19 maatschappijkritiek marxisme efficiëntie pandemie revolutie consumptiecultuur voorraadbeheer kritische theorie toiletpapier maatschappij ideologiekritiek distributiesystemen crisis walter benjamin productieketens burgerlijkheid voorraadvorming supermarkten medische hulpmiddelen
Trefwoorden
Inhoudsopgave
U kunt van deze inhoudsopgave een PDF downloaden
1 Het hamsteraffect: een soort van apologie van het hamsteren
2 Dierlijke barbarij: de besmettelijkheid van het hamsteren
3 De schaarste en de hamsteraar
4 Logistiek en kapitalisme
5 De hamsteraar en de revolutie
Vaak samen gekocht
Anderen die dit boek kochten, kochten ook
Net verschenen
Rubrieken
- aanbestedingsrecht
- aansprakelijkheids- en verzekeringsrecht
- accountancy
- algemeen juridisch
- arbeidsrecht
- bank- en effectenrecht
- bestuursrecht
- bouwrecht
- burgerlijk recht en procesrecht
- europees-internationaal recht
- fiscaal recht
- gezondheidsrecht
- insolventierecht
- intellectuele eigendom en ict-recht
- management
- mens en maatschappij
- milieu- en omgevingsrecht
- notarieel recht
- ondernemingsrecht
- pensioenrecht
- personen- en familierecht
- sociale zekerheidsrecht
- staatsrecht
- strafrecht en criminologie
- vastgoed- en huurrecht
- vreemdelingenrecht