Op werkdagen voor 23:00 besteld, morgen in huis Gratis verzending vanaf €20

Recensie

De nieuwe multinationals

Natuurlijk weet ik dat China en India een grotere plaats gaan innemen in het economische verkeer van nu en in de toekomst. Maar Korea, Brazilië en Mexico, dat is nieuw voor mij. Toch is dat de boodschap van het boek 'De nieuwe multinationals' van Antoine van Agtmael. De ondertitel zegt het nog een keer in een paar niet mis te verstane woorden: 'hoe bedrijven uit Brazilië, China, Korea en Mexico de westerse markten overnemen'. Maar nu ik het boek gelezen heb, kan ik deze stelling maar beperkt onderschrijven.

Eric van Arendonk | 14 juni 2007 | 3-4 minuten leestijd

'De nieuwe multinationals' begint met een interessant verhaal over de mondialisering van de wereld. Hierin beschrijft de auteur een beweging in drie zogenaamde golven. Golf 1: buitenlandse directe investeringen in fabrieken. Golf 2: uitbesteding en verplaatsing van activiteiten naar het buitenland. En ten slotte Golf 3: gelijkwaardige concurrenten van wereldformaat. Vooral over deze laatste Golf gaat dit boek. Het is spannend te lezen hoe vaak bedrijven zich van onbeduidende spelers hebben ontwikkeld tot spelers van wereldformaat. De onbekendheid van menig bedrijf maken het boek verrassend. Zoals het verhaal van het bedrijf 'Yue Yuen'. Ooit van gehoord? Zij maken voor grote sportschoenenfabrikanten, zoals Nike en Adidas, sportschoenen, en doen dat in China en Taiwan.

Van Agtmael beschrijft hoe dit bedrijf voor deze concurrerende merken niet alleen de productie maar ook de productontwikkeling verzorgt, en dat strikt gescheiden van elkaar. Cemex uit Mexico (een cementfabrikant) is een voorbeeld waarbij men tot keuzes wordt gedwongen omdat anderen hen in de weg zitten. Cemex werd beschuldigd van dumppraktijken in Amerika en daarom moest het bedrijf zijn hun risico's spreiden. Met de overname van een Spaanse concurrent werd de kiem gelegd voor een internationaal operend bedrijf. Zo blijkt menig bedrijf door wat we maar even 'toevallige omstandigheden' van koers veranderd waardoor het de rest ontstegen is. De link naar de betreffende landen in de ondertitel ontgaat me daarbij. Ik zie hier de specifieke koppeling aan deze landen niet. Bepaalde en bepaald niet direct landspecifieke eigenschappen hebben geleid tot strategische keuzes waardoor de bedrijven zijn uitgegroeid tot spelers van wereldformaat. Maar er zijn meer succesbedrijven in de rest van de wereld, bijvoorbeeld Wal-Mart. Puur Amerikaans, maar ook van wereldformaat. Ieder verhaal wordt afgesloten met een paragraaf 'Perspectief van een investeerder'. Hierin staan de positieve en negatieve aspecten van het bedrijf en de lessen die hieruit getrokken kunnen worden. Ik vind dit minder geslaagd, omdat er discutabele in staan of gewoon wat algemeenheden. Zo staat er bij een van de lessen: 'een overhaaste merkstrategie kan fataal zijn voor een bedrijf'. Ja, zo ken ik er nog wel een paar. Achter in het boek 'De nieuwe multinationals' zit een forse bijlage met financiële profielen van de opkomende multinationals. Bijzonder zinvol en verhelderend. Een tip voor de toekomstige lezer is om dez bijlage vóór lezing van ieder hoofdstuk even te raadplegen. Je bent dan beter in staat om het bedrijf in de juiste context te plaatsen. Zeker omdat het veelal onbekende bedrijven zijn. Zonder meer leuk om te lezen zijn de verhalen waarbij de ondernemer tegen alle adviezen en logica in toch vasthoudt aan zijn visie en uiteindelijk succesvol wordt. Jammer is dat niet altijd duidelijk is wáárom de betreffende ondernemer aan zijn visie bleef vasthouden. Daarnaast worden er ook bruikbare uitspraken van ondernemers aangehaald. Zo zegt Murthy van Infosys dat hij niet bang was voor mensen die slimmer waren dan hem. Integendeel. Hij ontving ze met open armen. Infosys groeide van een omzet van twee miljoen dollar in 1991 naar honderd miljoen in 1999 en naar twee miljard in 2005. Hoe hij dat voor elkaar heeft gekregen, staat uitvoerig beschreven. 'De nieuwe multinationals' van Antoine van Agtmael geeft je een goede kijk op circa vijfentwintig in het algemeen onbekende bedrijven. Van Agtmael besluit zijn boek met een aantal nuttige beleggingstips. Wel of niet beleggen in deze bedrijven dus. Dat maakt dit boek interessant voor mensen die interesse hebben in beleggen, en natuurlijk voor mensen die willen weten hoe bedrijven vanuit het niets zijn opgeklommen tot nieuwe multinationals

Over Eric van Arendonk

Eric van Arendonk RM is docent Commerciële Economie bij de Hogeschool Utrecht (HU), auteur van Neuromarketing en zelfstandig marketingadviseur.

Deel dit artikel

Wat vond u van dit artikel?

0
0

Boek bij dit artikel

Populaire producten

    Personen

      Trefwoorden